کنجکاو

ساخت مبدل‌های الکتریکی پیل سوختی در کشور

محققانپژوهشکده برق جهاد دانشگاهی و جهاد دانشگاهی دانشگاه علم و صنعت موفق بهطراحی و ساخت مبدل الکتریکی پیل سوختی به صورت کاملا بومی شدند.

 

مبدل‌های الکتریکی پیل سوختی

مهندسمحمد فرزی، مسوول پروژه ساخت این مبدل الکتریکی و عضو هیات علمی پژوهشکدهبرق جهاد دانشگاهی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه پیل سوختی تنوع زیادی داشته و در فعالیتهایمختلف می‌توان از آن استفاده کرد، تصریح کرد: بحث استفاده از پیل سوختیبرای تولید پراکنده توان الکتریکی در شبکه‌های توزیع و تولید همزمان حرارتو توان الکتریکی در مراکز مسکونی، تجاری و صنعتی و استفاده از پیل سوختیدر وسایل نقلیه هیدروژنی در دنیای امروز از جمله کاربردهای مطرح در خصوصاین تکنولوژی است.

 

وی خاطرنشان کرد: پیلسوختی وسیله‌ای نسبتا جدید در مقایسه با سایر تجهیزات تولید انرژیالکتریکی است که به کمک واکنش‌های شیمیایی و بدون تجهیزات دوار به تولیدتوان الکتریکی می‌پردازد.

 

وی ادامه داد: فرآیندشیمیایی مورد استفاده در پیل سوختی، معکوس الکترولیز آب است به طوری که درالکترولیز آب با عبور جریان الکتریکی، هیدروژن و اکسیژن تولید می شود امادر پیل سوختی، هیدروژن و اکسیژن داده و در نهایت جریان الکترونیکی گرفتهمی‌شود در خصوص ساخت پیل در کشور پیشرفت‌های خوبی صورت گرفته است اماجریان الکتریکی دریافتی از پیل سوختی برای مصارف مختلف مناسب نیست چون کهولتاژ آن کم و تنظیم نشده و DC است و قابل استفاده برای مصارف صنعتی ومسکونی نیست.

 

 بنابراین باید یک مبدلی بین پیل سوختی و مصرف کننده قراربگیرد که این مشخصات و توان الکتریکی که پیل سوختی تولید می‌کند به مشخصاتمورد نیاز برای مصرف کننده تبدیل کند.

 

فرزی افزود: البتهتاکنون در ایران تنها به ساخت پیل سوختی پرداخته شده بود و در زمینه طراحیو ساخت مبدل‌های الکتریکی که این پیل‌ها را قابل اتصال به بارهای AC وشبکه توزیع کند، فعالیتی صورت نگرفته بود و مبدل‌های مورد نیاز در پروژههای انجام شده از خارج تامین می شد.

 

وی خاطرنشان کرد: درایران فعالیت‌های زیادی در بحث ساخت پیل سوختی انجام شده است و حتی سندملی در حوزه پیل سوختی وجود دارد که برنامه مدونی توسط ستاد انرژی‌های نوبرای ساخت پیل سوختی تدوین شده است.

 

فرزی در خصوص خصوصیاتمبدل الکتریکی پیل سوختی ساخته شده، گفت: این مبدل ولتاژ را از حالت DC به AC تبدیل می‌کند و تغییرات آنی جریان کشی از پیل سوختی را بر عهده می‌گیردتا به این تغییرات به پیل تحمیل نشود. قطع و وصل‌های ممتد جریان را از رویپیل سوختی بر می دارد و به یک روند ملایم که مطلوب پیل سوختی باشد، تبدیلمی‌کند.

 

وی تصریح کرد: در انجاماین پروژه تمام قطعات مبدل الکتریکی پیل سوختی توسط محققان پژوهشکده برقجهاد دانشگاهی و جهاد دانشگاهی علم و صنعت طراحی و ساخته شده است. البتهنیم نگاهی نیز به روش‌های مورد استفاده در نمونه‌های خارجی داشتیم؛ بدونآن که از شیوه مهندسی معکوس در ساخت این مبدل الکتریکی استفاده شود. همچنین طراحی این مبدل به این شکل انجام شده است که اگر قصد ارتقا قدرتمبدل را داشته باشیم، امکان آن وجود داشته باشد.

 

وی افزود: این مبدلالکتریکی به صورت کاملا مدولار طراحی شده و با افزودن مدول جدید امکانافزایش قدرت خروجی آن وجود دارد. لذا ساخت مبدل‌های الکتریکی بامحدوده‌های متنوع ولتاژ و برای قدرتهای بالاتر بر این اساس امکان پذیر شدهاست.همچنین از سوی کمیته راهبری کمیته پیل سوختی ساخت مبدل‌های پیل سوختیبا قدرت بالاتر را به جهاد دانشگاهی علم و صنعت سفارش داده شده است.

 

به گفته وی، دکتر آلاحمد دانشجوی دکتری دانشگاه علم و صنعت، دکتر ابریشمی‌فر استاد دانشگاهعلم و صنعت و مهندس شاه‌پرستی از اعضای تیم ساخت مبدل الکتریکی پیل سوختیهستند.

 

فرزی خاطرنشان کرد: پروژه ساخت مبدل الکتریکی طی قراردادی با مرکز تحقیقات مهندسی اصفهان بهمنظور تامین مبدل پیل سوختی و بومی سازی دانش فنی آن انجام شد و بخشی ازپروژه اصلی «طراحی و ساخت سامانه پیل سوختی CHP برای استفاده در سایتانرژی‌های نو طالقان» بود. طراحی و ساخت این مبدل الکتریکی در مدت چهارماه انجام شده است و مبدل ساخته شده هم اکنون در سا یت انرژی‌های نوطالقاندر حال استفاده و بهره‌برداری است.

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
  • هیچ نظری یافت نشد

حشره کش برقی

 

سفارش آگهی
گیره کوچک کننده بینی
کارت شارژ

عضویت خبرنامه

آخرین نظرات

مدیر - یک نظز اضافه کرد در ارایه لیست کامل وام‌های دانشجو... در مطالب سایت
با سلام خواستم بدونم چرا دانشگاه ما طبق بخشنامه وزرات علوم عمل نمیکنه ُمبلغ وام اعلام شده 375000 تو...
مدیر - یک نظز اضافه کرد در بوي بد دهان به كمك بيماران كبد... در مطالب سایت
سلام لطفا درباره ی کمک بوی دهان به بیماران کلیوی بیشتر توضیح بدهیدآیا از نظر علمی صحت دارد؟لطفا جواب...
مدیر - یک نظز اضافه کرد در با نقش ويتامين ها در بدن آشنا ... در مطالب سایت
دستِ گلتون درد نکنه منو از گرفتن یک منفی از معلم علوممون معاف کردید