کنجکاو

ساخت مبدل‌های الکتریکی پیل سوختی در کشور

مبدل‌های الکتریکی پیل سوختی

محققان پژوهشکده برق جهاد دانشگاهی و جهاد دانشگاهی دانشگاه علم و صنعت موفق به طراحی و ساخت مبدل الکتریکی پیل سوختی به صورت کاملا بومی شدند.

 

مهندس محمد فرزی، مسوول پروژه ساخت این مبدل الکتریکی و عضو هیات علمی پژوهشکده برق جهاد دانشگاهی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه پیل سوختی تنوع زیادی داشته و در فعالیتهای مختلف می‌توان از آن استفاده کرد، تصریح کرد: بحث استفاده از پیل سوختی برای تولید پراکنده توان الکتریکی در شبکه‌های توزیع و تولید همزمان حرارت و توان الکتریکی در مراکز مسکونی، تجاری و صنعتی و استفاده از پیل سوختی در وسایل نقلیه هیدروژنی در دنیای امروز از جمله کاربردهای مطرح در خصوص این تکنولوژی است.

 

وی خاطرنشان کرد: پیل سوختی وسیله‌ای نسبتا جدید در مقایسه با سایر تجهیزات تولید انرژی الکتریکی است که به کمک واکنش‌های شیمیایی و بدون تجهیزات دوار به تولید توان الکتریکی می‌پردازد.

 

وی ادامه داد: فرآیند شیمیایی مورد استفاده در پیل سوختی، معکوس الکترولیز آب است به طوری که در الکترولیز آب با عبور جریان الکتریکی، هیدروژن و اکسیژن تولید می شود اما در پیل سوختی، هیدروژن و اکسیژن داده و در نهایت جریان الکترونیکی گرفته می‌شود در خصوص ساخت پیل در کشور پیشرفت‌های خوبی صورت گرفته است اما جریان الکتریکی دریافتی از پیل سوختی برای مصارف مختلف مناسب نیست چون که ولتاژ آن کم و تنظیم نشده و DC است و قابل استفاده برای مصارف صنعتی و مسکونی نیست.

 

 بنابراین باید یک مبدلی بین پیل سوختی و مصرف کننده قرار بگیرد که این مشخصات و توان الکتریکی که پیل سوختی تولید می‌کند به مشخصات مورد نیاز برای مصرف کننده تبدیل کند.

 

فرزی افزود: البته تاکنون در ایران تنها به ساخت پیل سوختی پرداخته شده بود و در زمینه طراحی و ساخت مبدل‌های الکتریکی که این پیل‌ها را قابل اتصال به بارهای AC و شبکه توزیع کند، فعالیتی صورت نگرفته بود و مبدل‌های مورد نیاز در پروژه های انجام شده از خارج تامین می شد.

 

وی خاطرنشان کرد: در ایران فعالیت‌های زیادی در بحث ساخت پیل سوختی انجام شده است و حتی سند ملی در حوزه پیل سوختی وجود دارد که برنامه مدونی توسط ستاد انرژی‌های نو برای ساخت پیل سوختی تدوین شده است.

 

فرزی در خصوص خصوصیات مبدل الکتریکی پیل سوختی ساخته شده، گفت: این مبدل ولتاژ را از حالت DC به AC تبدیل می‌کند و تغییرات آنی جریان کشی از پیل سوختی را بر عهده می‌گیرد تا به این تغییرات به پیل تحمیل نشود. قطع و وصل‌های ممتد جریان را از روی پیل سوختی بر می دارد و به یک روند ملایم که مطلوب پیل سوختی باشد، تبدیل می‌کند.

 

وی تصریح کرد: در انجام این پروژه تمام قطعات مبدل الکتریکی پیل سوختی توسط محققان پژوهشکده برق جهاد دانشگاهی و جهاد دانشگاهی علم و صنعت طراحی و ساخته شده است. البته نیم نگاهی نیز به روش‌های مورد استفاده در نمونه‌های خارجی داشتیم؛ بدون آن که از شیوه مهندسی معکوس در ساخت این مبدل الکتریکی استفاده شود. همچنین طراحی این مبدل به این شکل انجام شده است که اگر قصد ارتقا قدرت مبدل را داشته باشیم، امکان آن وجود داشته باشد.

 

وی افزود: این مبدل الکتریکی به صورت کاملا مدولار طراحی شده و با افزودن مدول جدید امکان افزایش قدرت خروجی آن وجود دارد. لذا ساخت مبدل‌های الکتریکی با محدوده‌های متنوع ولتاژ و برای قدرتهای بالاتر بر این اساس امکان پذیر شده است.همچنین از سوی کمیته راهبری کمیته پیل سوختی ساخت مبدل‌های پیل سوختی با قدرت بالاتر را به جهاد دانشگاهی علم و صنعت سفارش داده شده است.

 

به گفته وی، دکتر آل احمد دانشجوی دکتری دانشگاه علم و صنعت، دکتر ابریشمی‌فر استاد دانشگاه علم و صنعت و مهندس شاه‌پرستی از اعضای تیم ساخت مبدل الکتریکی پیل سوختی هستند.

 

فرزی خاطرنشان کرد: پروژه ساخت مبدل الکتریکی طی قراردادی با مرکز تحقیقات مهندسی اصفهان به منظور تامین مبدل پیل سوختی و بومی سازی دانش فنی آن انجام شد و بخشی از پروژه اصلی «طراحی و ساخت سامانه پیل سوختی CHP برای استفاده در سایت انرژی‌های نو طالقان» بود. طراحی و ساخت این مبدل الکتریکی در مدت چهار ماه انجام شده است و مبدل ساخته شده هم اکنون در سا یت انرژی‌های نوطالقان در حال استفاده و بهره‌برداری است.

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
  • هیچ نظری یافت نشد

سفید کننده دندان

 

عضویت خبرنامه

آخرین نظرات

مدیر - یک نظز اضافه کرد در تست روانشناسی :شخصيت شناسي با ... در مطالب سایت
خیلییییییییییییی مسخره بود بعدشم برخلاف تصوربعضی ها اصلا رنگ سیاه به معنی عزاومرگ نیست بلکه معنی خوش...
مدیر - یک نظز اضافه کرد در ترمیم دائمی پارگی مینیسک مفصل ... در مطالب سایت
سلام ممنون بابت مطلب مفیدتون مادر من طبق آزمایشات و عکس های MRI بنا به تشخیص پزشک معالجشان دچار پارگ...
مدیر - یک نظز اضافه کرد در تست روانشناسی :شخصيت شناسي با ... در مطالب سایت
جالب بود
مدیر - یک نظز اضافه کرد در رابطه مستقيم اراده با ميزان مص... در مطالب سایت
چرت نگو
مدیر - یک نظز اضافه کرد در عواقب مصرف بی رویه آنتی بیوتیک... در مطالب سایت
من که این چیزا رو کیلویی می خورم