کنجکاو

سلامت

دل درد شايع‌ترين مشکل کودکان

مصرف بيش از حد نوشابه و سس باعث ايجاد دل درد مي‌شود


يک متخصص بيماري‌هاي کودکان، دل درد را از مشکلات شايع کودکان برشمرد و گفت: برخلاف تصور عام علت بروز دل دردها انگلي نيست و اين باور که کودک مبتلا به دل درد دچار انگل شده اشتباه بوده و بايد علت اين درد را پيگيري کرد.

دکتر غلامرضا خاتمي در گفت وگو با ايسنا، گفت: دل درد در سنين مختلف علل متفاوتي دارد و حدود 25 درصد مراجعان به مطب متخصصان گوارش اطفال را شامل مي‌شود.

وي افزود: چهار بيماري شايع که در مجموع مراجعان به متخصصان گوارش را شامل مي‌شود، دل درد، يبوست، ريفلاکس و اسهال هستند که خوشبختانه با تلاش پزشکان و آموزش مادران، مراجعه به علت اسهال بسيار کمتر شده است.

دکتر خاتمي در ادامه با بيان اين که در بچه‌هاي بزرگتر دل دردهاي ارگانيک (علت دار) کمتر است، افزود: يک هزار و 600 علت براي ايجاد دل درد وجود دارد. به عنوان مثال معمولا دل درد در کودکان زير يک سال به علت پيچ خوردن روده بوده و يا در سنين 4 سال به بالا آپانديست، علت اصلي دردهاي شکمي است.

اين متخصص بيماري‌هاي کودکان در خصوص دل دردهاي عملکردي گفت: اين دل دردها به معده مربوط مي‌شود و اغلب همه آزمايشات و عکس برداري‌ها علت خاصي را نشان نمي‌دهند و گاه بيمار ناخواسته تحت عمل جراحي قرار مي‌گيرد بنابراين تشخيص به موقع و رسيدگي به اين نوع درد ضروري است ضمن اين که اين نوع دل درد در سنين مدرسه و بالاتر بيشتر شيوع دارد.

وي در ادامه يادآور شد: اگر دل درد با استفراغ همراه باشد يا با خون در مدفوع مرتب ايجاد شود، پيگيري و يافتن علت اهميت دارد.

وي در پايان خاطرنشان کرد: در سنين دبستان و بالاتر برخي تنقلات و تغذيه نامناسب علت اصلي دل درد است از جمله مصرف بيش از حد نوشابه و سس که براي معده نامناسب است.

نظر خود را اضافه کنید.

0
  • هیچ نظری یافت نشد

حشره کش برقی

 

سفارش آگهی
گیره کوچک کننده بینی
کارت شارژ

عضویت خبرنامه

آخرین نظرات

مدیر - یک نظز اضافه کرد در ارایه لیست کامل وام‌های دانشجو... در مطالب سایت
با سلام خواستم بدونم چرا دانشگاه ما طبق بخشنامه وزرات علوم عمل نمیکنه ُمبلغ وام اعلام شده 375000 تو...
مدیر - یک نظز اضافه کرد در بوي بد دهان به كمك بيماران كبد... در مطالب سایت
سلام لطفا درباره ی کمک بوی دهان به بیماران کلیوی بیشتر توضیح بدهیدآیا از نظر علمی صحت دارد؟لطفا جواب...
مدیر - یک نظز اضافه کرد در با نقش ويتامين ها در بدن آشنا ... در مطالب سایت
دستِ گلتون درد نکنه منو از گرفتن یک منفی از معلم علوممون معاف کردید