کنجکاو

سلامت

دل درد شايع‌ترين مشکل کودکان

مصرف بيش از حد نوشابه و سس باعث ايجاد دل درد مي‌شود


يک متخصص بيماري‌هاي کودکان، دل درد را از مشکلات شايع کودکان برشمرد و گفت: برخلاف تصور عام علت بروز دل دردها انگلي نيست و اين باور که کودک مبتلا به دل درد دچار انگل شده اشتباه بوده و بايد علت اين درد را پيگيري کرد.

دکتر غلامرضا خاتمي در گفت وگو با ايسنا، گفت: دل درد در سنين مختلف علل متفاوتي دارد و حدود 25 درصد مراجعان به مطب متخصصان گوارش اطفال را شامل مي‌شود.

وي افزود: چهار بيماري شايع که در مجموع مراجعان به متخصصان گوارش را شامل مي‌شود، دل درد، يبوست، ريفلاکس و اسهال هستند که خوشبختانه با تلاش پزشکان و آموزش مادران، مراجعه به علت اسهال بسيار کمتر شده است.

دکتر خاتمي در ادامه با بيان اين که در بچه‌هاي بزرگتر دل دردهاي ارگانيک (علت دار) کمتر است، افزود: يک هزار و 600 علت براي ايجاد دل درد وجود دارد. به عنوان مثال معمولا دل درد در کودکان زير يک سال به علت پيچ خوردن روده بوده و يا در سنين 4 سال به بالا آپانديست، علت اصلي دردهاي شکمي است.

اين متخصص بيماري‌هاي کودکان در خصوص دل دردهاي عملکردي گفت: اين دل دردها به معده مربوط مي‌شود و اغلب همه آزمايشات و عکس برداري‌ها علت خاصي را نشان نمي‌دهند و گاه بيمار ناخواسته تحت عمل جراحي قرار مي‌گيرد بنابراين تشخيص به موقع و رسيدگي به اين نوع درد ضروري است ضمن اين که اين نوع دل درد در سنين مدرسه و بالاتر بيشتر شيوع دارد.

وي در ادامه يادآور شد: اگر دل درد با استفراغ همراه باشد يا با خون در مدفوع مرتب ايجاد شود، پيگيري و يافتن علت اهميت دارد.

وي در پايان خاطرنشان کرد: در سنين دبستان و بالاتر برخي تنقلات و تغذيه نامناسب علت اصلي دل درد است از جمله مصرف بيش از حد نوشابه و سس که براي معده نامناسب است.

نظر خود را اضافه کنید.

0
  • هیچ نظری یافت نشد

حشره کش برقی

 

سفارش آگهی
گیره کوچک کننده بینی
کارت شارژ

عضویت خبرنامه

آخرین نظرات

مدیر - یک نظز اضافه کرد در 5 دلیل برتری اچ تی سی M8 بر ga... در مطالب سایت
قطعا HTC سرتر از گلکسیه شک نکنید
مدیر - یک نظز اضافه کرد در تست روانشناسی :شخصيت شناسي با ... در مطالب سایت
خیلییییییییییییی مسخره بود بعدشم برخلاف تصوربعضی ها اصلا رنگ سیاه به معنی عزاومرگ نیست بلکه معنی خوش...
مدیر - یک نظز اضافه کرد در ترمیم دائمی پارگی مینیسک مفصل ... در مطالب سایت
سلام ممنون بابت مطلب مفیدتون مادر من طبق آزمایشات و عکس های MRI بنا به تشخیص پزشک معالجشان دچار پارگ...