کنجکاو

سلامت

اندازه گیری سطح هوشیاری بیماران در کما

گروهی از محققان انگلیسی و کانادایی تست جدیدی را توسعه داده اند که قادر است حالت هوشیاری را در بیمارانی که در کمای دائم به سر می برند تشخیص می دهد.

"گروه علمی کما" در کانادا به همراه محققان دانشگاه کمبریج یک تست جدید قابل حمل را ارائه کرده اند که می تواند با هزینه کمتر و روش تشخیص آسانتری سطح هوشیاری بیماران در حالت نباتی را اندازه گیری کند.

این محققان از مدتها قبل در تلاش برای توسعه یک تست قابل اطمینان بودند. درحقیقت تحقیقاتی که در سال 2009 انجام شد، نشان داد سطح هوشیاری 40 درصد از بیماران در حالت نباتی اشتباه تشخیص داده شده بود در شرایطی که آنها قادر به حفظ هوشیاری خود بودند.

به همین منظور، محققان "گروه علمی کما" در بیمارستان دانشگاهی "لیه جی" با سفارش سرویس بهداشتی فدرال کانادا طرح استفاده اجباری از یک مقیاس جدید برای ارزیابی حالت هوشیاری را اجرا کردند.

این محققان دریافتند که از طریق دستگاههای برپایه رزنانس مغناطیسی کاربردی می توان با بیماران در حالت نباتی دائم ارتباط برقرار کرد.

براساس گزارش ساینس دیلی، این دانشمندان نشان دادند که بدون نیاز به مشاهده پاسخ ماهیچه ای و تنها با کنترل سطح فعالیت مغزی بیماران که در واقع یک پاسخ کافی به تحریکات وارده از سوی ارزیاب است، می توان سطح هوشیاری این افراد را اندازه گیری کرد.

هرچند استفاده از رزنانس مغناطیسی کاربردی در ارزیابی هوشیاری در حالت کما از نظر علمی یک تحول بشمار می رود اما بسیار پرهزینه است و تمام بیمارستان امکان استفاده از آن را ندارند.

در این راستا، این محققان تست جدیدی را ارائه کردند که می تواند هزینه های بالای تست رزنانس مغناطیسی کاربردی را حذف کند.

این محققان در این خصوص توضیح دادند: "در متدهای قدیمی پزشکان از بیمار می خواستند که با یک سیستم فرماندهی ساده به تحریکات آنها پاسخ دهند و به این ترتیب قادر بودند از سطح هوشیاری آنها آگاه شوند. در این تست زمانی که پاسخ دریافت می شود یعنی همه چیز خوب است اما اگر دستگاه نتواند پاسخی را دریافت کند این بدان معنی نیست که بیمار هوشیار نیست. گاهی اوقات بیمار حرکت نمی کند چون تصادف وارده به اعصاب، نخاع و یا مغز آسیب رسانده است."

این پژوهشگران افزودند: "در این تست جدید، ما همچنان بیمار را تحریک می کنیم که دست یا پای خود را حرکت دهد اما دیگر به پاسخ ماهیچه ای اکتفا نمی کنیم بلکه مستقیما فعالیت کورتکس حرکتی را با استفاده از الکتروآنسوفالوگراف اندازه گیری می کنیم. این متد برخلاف رزنانس مغناطیسی بسیار ارزانتر است و در تمام مراکز بیمارستانی وجود دارد. به این ترتیب، این تست قابل حمل می تواند در تمام مراکز بهداشتی و حتی در خانه مورد استفاده قرار گیرد."

نظر خود را اضافه کنید.

0
  • هیچ نظری یافت نشد

حشره کش برقی

 

سفارش آگهی
گیره کوچک کننده بینی
کارت شارژ

عضویت خبرنامه

آخرین نظرات

مدیر - یک نظز اضافه کرد در 5 دلیل برتری اچ تی سی M8 بر ga... در مطالب سایت
قطعا HTC سرتر از گلکسیه شک نکنید
مدیر - یک نظز اضافه کرد در تست روانشناسی :شخصيت شناسي با ... در مطالب سایت
خیلییییییییییییی مسخره بود بعدشم برخلاف تصوربعضی ها اصلا رنگ سیاه به معنی عزاومرگ نیست بلکه معنی خوش...
مدیر - یک نظز اضافه کرد در ترمیم دائمی پارگی مینیسک مفصل ... در مطالب سایت
سلام ممنون بابت مطلب مفیدتون مادر من طبق آزمایشات و عکس های MRI بنا به تشخیص پزشک معالجشان دچار پارگ...